Czy przeglądając Internet, zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się za kulisami? Jak dostać się na swoją ulubioną stronę internetową? Skąd serwer wie, jakie dane Ci wysłać? Ale przede wszystkim, jak to wszystko działa? Sieć, ten gigantyczny wszechświat, który zrewolucjonizował nasz świat, dla wielu z nas pozostaje jednak tajemnicą. Nie panikuj, wyjaśnimy Ci to wszystko szczegółowo.
Z przeglądarki internetowej na serwer
Po wpisaniu adresu w przeglądarce internetowej (czy GoogleChrome lub inny), pierwszą rzeczą, która się dzieje, jest żądanie z przeglądarki do serwera. Taka jest zasada serwer klienta. Twoja przeglądarka, klient, żąda informacji od serwera.
Tutaj wkracza protokół. Jest to zbiór reguł określających sposób wymiany danych pomiędzy Twoją przeglądarką a serwerem. Najbardziej znanym z nich jest protokół HTTP (HyperText Transfer Protocol), ale są też inne, takie jak HTTPS, który dodaje warstwę bezpieczeństwo.
Serwer po otrzymaniu żądania rozpocznie wyszukiwanie pliku akta korespondenci. Mogą to być pliki HTML, ale także obrazy, filmy, skrypty… Wszystkie te dane są następnie przesyłane z powrotem do Twojej przeglądarki.
Sposób wyświetlania strony internetowej przez przeglądarkę internetową
Twoja przeglądarka otrzymuje zatem wiele danych z serwera, ale w jaki sposób wyświetla je w postaci Strona internetowa ?
Taka jest rola silnika renderującego Twojej przeglądarki. Spowoduje to odczytanie otrzymanych plików, zinterpretowanie ich i przekształcenie w widoczną stronę internetową. Jeśli są to pliki HTML, silnik renderujący przekonwertuje je na DOM (Document Object Model), uporządkowaną reprezentację strony. W przypadku obrazów, filmów lub skryptów silnik renderujący również je zinterpretuje i umieści we właściwym miejscu na stronie.
Należy pamiętać, że każda przeglądarka ma swój własny silnik renderujący, co czasami może powodować różnice w wyświetlaniu tej samej strony.
Serwery internetowe i hosting
TO serwery internetowe odgrywają zatem ważną rolę w funkcjonowaniu sieci. Ale gdzie one są i jak działają?
Serwer WWW to komputer, na którym przechowywane są pliki stron internetowych i który jest na stałe podłączony do Internetu. Może znajdować się w dowolnym miejscu na świecie. Kiedy przychodzi do niego żądanie, przetwarza je i zwraca żądane dane.
L’hosting to usługa umożliwiająca przechowywanie tych plików na serwerze i udostępnianie ich przez Internet. Istnieje wielu dostawców usług hostingowych oferujących zróżnicowane oferty pod względem pojemności, przepustowości, bezpieczeństwa…
Rola nazwy domeny
Wreszcie ostatnim elementem, który należy zrozumieć w funkcjonowaniu sieci, jest nazwa domeny. Prawdopodobnie znasz to najlepiej jako adres URL, który wpisujesz w przeglądarce.
TO nazwa domeny jest w rzeczywistości adresem strony internetowej w Internecie. Dzięki temu Twoja przeglądarka może znaleźć serwer, na którym znajduje się witryna, którą chcesz odwiedzić.
Podsumowując, sieć działa zatem dzięki serii wymian między przeglądarką a serwerem, a wszystko to jest zorganizowane według protokołów i możliwe dzięki hostingowi i nazwie domeny.
Zrozumiesz, że sieć to nie tylko zwykła cyfrowa pajęcza sieć, ale niesamowity balet zorganizowany pomiędzy przeglądarkami, serwerami, protokołami, hostami i nazwami domen. Każde kliknięcie linku, każdy wpis URL, każde załadowane zdjęcie lub film jest wynikiem szeregu interakcji niewidocznych dla naszych oczu, ale niezbędnych w naszej codziennej nawigacji. Więc następnym razem, gdy otworzysz przeglądarkę, uśmiechnij się: nie przeglądasz sam, ale w towarzystwie całego świata technologii!
Często zadawane pytania
Czym jest sieć i jak działa?
Sieć WWW, czyli sieć WWW, to system dokumentów hipertekstowych dostępnych za pośrednictwem Internetu. Działa z wykorzystaniem protokołów komunikacyjnych, głównie HTTP (Hypertext Transfer Protocol). Kiedy użytkownik wprowadza adres URL w swojej przeglądarce, do serwera internetowego wysyłane jest żądanie, które następnie zwraca żądaną treść do wyświetlenia w przeglądarce.
Jaka jest różnica między Internetem a siecią?
Internet to globalna sieć wzajemnie połączonych sieci, które do komunikacji wykorzystują protokół TCP/IP. Sieć natomiast to usługa działająca w sieci Internet, umożliwiająca dostęp do dokumentów i zasobów poprzez protokół HTTP. Krótko mówiąc, sieć jest jedną z wielu aplikacji korzystających z Internetu.
W jaki sposób hostowane są strony internetowe?
Strony internetowe są hostowane na serwerach internetowych, czyli komputerach specjalnie skonfigurowanych do przechowywania plików stron internetowych i udostępniania ich użytkownikom za pośrednictwem Internetu. Serwerami tymi mogą zarządzać firmy specjalizujące się w hostingu stron internetowych lub osoby prywatne.
Co to jest przeglądarka internetowa i jaka jest jej rola?
Przeglądarka internetowa to oprogramowanie umożliwiające użytkownikom dostęp do dokumentów w Internecie i przeglądanie ich. Interpretuje kod HTML stron internetowych i wyświetla treść w sposób zrozumiały dla użytkowników. Typowe przeglądarki to Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari i Microsoft Edge.
W jaki sposób wyszukiwarki znajdują strony internetowe?
Wyszukiwarki używają programów zwanych „robotami” lub „robotami indeksującymi” do przeszukiwania stron internetowych i indeksowania. Boty te podążają za linkami ze strony na stronę, zbierając informacje o zawartości każdej strony. Wyszukiwarki następnie wykorzystują te informacje, aby odpowiedzieć na zapytania użytkowników, wyświetlając odpowiednie wyniki.